رئیس‌کل دادگستری استان تهران:

فتنه و فتنه گری ریشه دیرینه دارد، اما اهدافی را در آینده جست وجو می کند.

رئیس‌کل دادگستری استان تهران در مراسم "تبیین نقش مردم، نهادهای مردمی و نهادهای دولتی در مقابله با فتنه‌های سیاسی و اجتماعی" که به مناسبت سالروز حماسه ۹ دی و به همت سازمان بسیج حقوقدانان تهران بزرگ برگزار شد، گفت: این خود یک فتنه است که اگر گفته شود فتنه ۸۸ یک حادثه بود، و یک رخداد بود و به پایان رسیده اگر اینگونه تحلیل شود این خود یک فتنه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان تهران بزرگ، ۹ دی ماه ۱۳۹۶به مناسبت سالروز حماسه ۹ دی مراسم "تبیین نقش مردم، نهادهای مردمی و نهادهای دولتی در مقابله با فتنه‌های سیاسی و اجتماعی" برگزار شد.

غلامحسین اسماعیلی رئیس‌کل دادگستری استان تهران در این مراسم به سخنرانی پرداخت و گفت: فتنه و فتنه گری ریشه دیرینه دارد، اما اهدافی را در آینده جست وجو می کند، که این از ویژگی های فتنه است. ...این خود یک فتنه است که  اگر گفته شود فتنه ۸۸ یک حادثه بود، و یک رخداد بود و به پایان رسیده اگر اینگونه تحلیل شود این خود یک فتنه است.

اسماعیلی با اشاره به مصادیق فتنه در طول تاریخ بیان داشت: فتنه ای در طول تاریخ بشریت چه قبل از اسلام، چه در دوران پیامبر (ص)، امیرالمونین (ع)، امام حسین( ع ) و چه قریب به ۴۰ سالی که از عمر پربرکت انقلاب می گذرد، مصادیق فراوانی داشته است.

وی با اشاره به ایه ۴۸ سوره توبه اظهار کرد : خداوند متعال در این آیه به نبی مکرم(ص) و خاتم رسل فتنه را اینگونه معرفی میفرمایند که ای پیامبر بدان فتنه ریشه ای قدیمی دارد و به قبل از بعثت شما برمی گردد و باید ریشه انان تبارشناسی شود .اسماعیلی در ادامه بیان کرد: با این تبار و تاریخچه گاهی اوقات از فتنه به عنوان امتحان و گاه شدت کفر و گاه به عنوان کشته و کشتار یاد میشود که البته با اینها کاری نداریم زیرا ماهیتش زود برملا می شود؛ اما گاهی فتنه اینگونه است که سبب درهم ریختن حق و باطل می شود و راه حق را سد می کند و گاه سبب مبتلا شدن انسان به گناه و نفاق می شود که با این ها مقابله کردن توان فوق العاده ای می طلبد که امیدواریم خداوند متعال به ما این بصیرت را بدهد که این فتنه ها رو بشناسیم.
رییس کل دادگستری استان تهران اضافه کرد: فتنه گاهی اوقات این است که اهداف را گم کنیم و از اهداف و ارمان ها فاصله بگیریم همانطور که در سالهای اول انقلاب با کسانی که از انقلاب و اهداف انقلاب ابراز پشیمانی کردند، مواجه بودیم و در سالهای اخیر نیز با کسانی که در تسخیر لانه جاسوسی حضور داشتند؛ اما بعد ابراز ندامت و پشیمانی کردند نیز روبرو شدیم.
وی ادامه داد: همچنین با برخی از کسانی که در دفاع مقدس بودند و در ابن حماسه بزرگ ایفای نقش کردند و بعد ابراز ندامت و پشیمانی کردند و از اهداف و آرمان های دفاع مقدس فاصله گرفتند و یا با کسانی که با بیان یکسری از اهداف و ارمانها توانستند آرای مردم را به سمت خود جلب کنند؛ اما بعد خودشان جایگزین اهداف و ارمانها شدند و از اهداف و ارمانها فاصله گرفتند، مواجه بودیم.
اسماعیلی افزود: فتنه مصادیق فراوانی در عمر قریب به ۴۰ ساله انقلاب دارد و در دو مقطع سال ۷۸ و دیگری ۸۸ بود، فتنه خیابانی شد که بین این دو، فتنه بزرگ ۸۸ را شاهد بودیم که اگر همه اینها را ارزیابی کنیم متوجه خواهیم شد که مختصات و ویژگی مشترک دارند که از جمله این مختصات ایجاد شبهه و تردید است .
رییس کل دادگستری تهران گفت : فتنه گر به دنبال این است که بین افراد جامعه شبهه و تردید ایجاد کرده، مسئولان و متولیان حکومت را متهم به ناکار آمدی کند و انگشت اتهام رابه جای نشانه گرفتن اشخاص به سمت حکومت و حاکمیت نشانه بگیرد.
وی با بیان اینکه فتنه و فتنه گر به دنبال قانون گریزی و دور زدن قانون است ، خاطرنشان کرد: فتنه به دنبال ایجاد شکاف بین مردم، دو دستگی میان انها و شکاف بین مردم و حاکمیت است.
رئیس دادگستری کل استان تهران در مراسم تبیین نقش مردم، نهادهای مردمی ونهادهای دولتی در مقابله با فتنه های سیاسی و اجتماعی ادامه داد: فتنه ۸۸ را دیدیم و بسیاری از افراد سعی کردند آن را تمام شده بدانند و به دنبال آشتی ملی بگردند. به نظر می رسد فتنه ۸۸ اگر هم جمع شده باشد اما زخم آن بر بدنه و پیکر نظام و انقلاب باقی مانده و آثار این جراحت هنوز بر تن این نظام و انقلاب احساس می شود.
اسماعیلی افزود: مردم در ۹ دی به صحنه آمدند و بساط ظاهری فتنه را جمع کردند البته با پشتیبانی این مردم همه فتنه‌ها را جمع خواهیم کرد؛ اما زخم آن باقی می ماند و گناه آن به فتنه گران خواهد ماند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.